Правила підготовки до біохімічного дослідження

Розраховуючи перш за все на результат, пацієнт при виборі місця обстеження та об’єму досліджень керується певними критеріями, власними та зазвичай порадами лікаря. Проте переважна більшість пацієнтів не бере до уваги, що на результат впливає не лише якість обладнання лабораторії, реактиви та кваліфікація спеціалістів, а значною мірою передумови та виконання чітких недвозначних правил здачі аналізів як загалом, так і окремо по різних нозоологіях. В випадку недотримання цих доволі простих правил та норм результат може бути спотворений до такої міри, що навіть лікар “візьметься за голову” і не порадить нічого кращого, як повторити аналізи знов. Тому ми пропонуємо ознайомитись з викладеною нижче інформацією і належною мірою прийняти до уваги перераховані правила здачі аналізів.
4

Відмова від алкоголю

Абсолютно протипоказано вживати за 2-3 дні до дослідження алкогольні напої, в тому числі і такі слабоалкогольні, як пиво, оскільки потрапляння в кров спирту також спричинює гіпоглікемію і уремію.
5

Відмова від паління

Бажано утриматись від паління, якщо можливо, на кілька днів, але абсолютно недопустимо палити в день сдачі досліджень. Нікотин підвищує концентрацію глюкози і сприяє збільшенню кількості еритроцитів в крові, що спотворює результати обстеження.
6

Визначення сечовини, креатиніну

Зверніть увагу, що для точного визначення рівня сечовини, креатиніну пацієнтові необхідно за кілька днів до дослідження повністю виключити з раціону рибу, м’ясо. А ліміт на вживання алкоголю в цьому випадку доведеться збільшити до 3-5 днів.
7

Визначення холестерину

При дослідженні рівня холестерину або кількості ліпопротеїнів інтервал між прийомом їжі і часом відбору крові повинен становити не менше 14 годин. Для проведення такого аналізу обмежувати фізичні навантаження пацієнту не буде потрібно.

Це цікаво знати

Чи можна чистити зуби перед здачею крові
Деякі хворі з недовірою сприймають заборону чистити зуби чи користуватись жувальною гумкою вранці перед дослідженням. Проте треба розуміти, що таке обмеження відноситься не до всіх без виключень обстежень, а лише декількох і на те є чіткі підстави. Жувальна гумка і зубна паста містять як мінімум сахарин, або інші харчові добавки, що робить їх смак приємним і солодким. Це деякою мірою вплине на рівень глюкози і спотворить результати розшифровки. Отже, як при ендокринологічних скринах, так і просто при перевірці рівня глюкози дані заходи гігієни краще відмінити. Також є інформація, що лаурилсульфат, який використовується для створення рясної піни, що розщеплює частинки зубного нальоту, здатний утворювати нітратні сполуки, які накопичуються в крові. Стосовно інших досліджень, зубна паста чи жувальна гумка абсолютно ніяк не впливають на результати, за винятком тих випадків коли взагалі туалет ротової порожнини не проводиться (змиви з ротоглотки на вірусні чи бактеріальні інфекції).
Які медпрепарати спотворюють результати біохімії
Взагалі напередодні обстеження краще відмовитись від прийому ліків, але це не завжди можливо. Отже треба мати на увазі, які групи препаратів суттево вплинуть на результат дослідження:
  • Аскорбінова кислота і парацетамол підвищують концентрацію глюкози.
  • Вітамін А і деякі гепатопротектори впливають на рівень ШОЕ. Аспірин і антибіотики знижують концентрацію гемоглобіну.
  • Діуретики та контрацептиви можуть помилково завищувати рівень кальцію.
  • Прийом гормональних препаратів звичайно впливає на результат, тому консультація лікаря як правильно здавати кров на такі дослідження навіть не обговорюється.