Сезон кліщових бореліозів, нажаль, розпочато. Що ми повинні знати про хворобу Лайма? Яка ситуація в Україні? Правильна послідовна діагностика та дії після укусу кліща? Як уникнути укусів надалі? Реальні факти проти поширених міфів
аналізи для оцінки загального стану організму - ДНК-Лабораторія
ДНК-Лабораторія вводить нові акційні пакети зі знижкою 10% для контроля загального стану здоров’я – CHECK-UP. Що таке СКРИНІНГ-обстеження організму, кому та коли його призначають? Що входить в ці пакети?

Дізнайтеся докладніше!

14.05.2019
Подяка - ДНК-Лабораторія
Подяка ДНК-Лабораторії від Міжнародного Благодійного Фонду “Діти України”. Щиро дякуємо за теплі слова! Завжди раді бути поруч!
30.08.2019

Сезон кліщових бореліозів, нажаль, розпочато. Що ми повинні знати про хворобу Лайма? Яка ситуація в Україні? Правильна послідовна діагностика та дії після укусу кліща? Як уникнути укусів надалі? Реальні факти проти поширених міфів

Про кліщовий бореліоз в Україні

Хвороба Лайма (Кліщовий бореліоз)

Тема кліщів і захворювань, що передаються кліщами, з кожним роком стає все більш актуальною. Паніку нагнітають всілякі травневі плакати і вивіски перед входом в парки, численні негативні репортажі та публікації в ЗМІ, обговорення на форумах тощо. Що потрібно знати про кліщовий бореліоз? На що дійсно треба звертати увагу, а що є зайвою панікою? Інструкція до дій постраждалим від укусів кліщів та міри захисту на майбутнє. Про це та багато іншого в нашій статті.

Ця стаття про:

  1. Статистика хвороби Лайма в світі та в Україні
  2. Причини заниженої діагностики бореліозу
  3. Алгоритм дії після укусу кліща – кого, коли і на що обстежувати
  4. Поради щодо профілактики укусів кліщів
  5. Лікування

Інфекційні захворювання нервової системи, що передаються кліщами, на даний момент є найбільш поширеними природно-вогнищевими захворюваннями на території України та інших країн-сусідів. Незважаючи на численність досліджень, присвячених цій проблемі, хвороба Лайма залишається нозоологією маловивченою, особливо в контексті ураження нервової системи. Висока захворюваність та можливість поступово і непомітно перетворити здорову людину на інваліда, змушують дуже серйозно ставитися до проблеми кліщових бореліозів.

Значення хвороби Лайма в патології людини постійно зростає. Це пов'язано з виявленням раніше невідомих вогнищ, появі кліщів на нових територіях внаслідок занесення їх птахами. Також відмічається поширення і зростання чисельності переносника в результаті глобальних екологічних змін. Озеленення, збільшення приміського будівництва, проектування нових міських паркових зон створює сприятливі умови для проживання кліщів.

Розповсюджені міфи про хворобу Лайма

Кліщі падають з дерев
Це відомий міф, що виріс на неправильному розумінні життя та реалу існування іксодового кліща – головного переносника збудника хвороби Лайма. Основною мішенню кліща в природі є зовсім не людина, а теплокровні тварини: вовки, лисиці, собаки і т. п. З огляду на розміри і особливості пересування тварин, кліщу необхідно перебувати саме невисоко, на відстані до 20-40 см від землі, вздовж стежок або інших основних шляхів міграції тварин. (До речі, самі кліщі заражаються бореліозом саме від цих тварин, які є основним резервуаром збудника бореліозу в природі). Пристосовуючись до умов співіснування з людиною, кліщі заселили невеличкі чагарники і траву вздовж стежок. Кліщ блискавично стрибає на людину, яка проходить поряд, і вже потім повільно заповзає в зручне місце для подальшого укусу.
Якщо на шкірі немає плями (еритеми) - немає хвороби
Це не просто помилкове, а вкрай шкідливе і негативне за своїми наслідками твердження. Частота появи еритеми після укусу інфікованим кліщем, за даними досліджень, не перевищує 60%. Еритема – основна причина звернення людини до лікаря. Дуже невелика кількість укушених, без появи еритеми, знають, що потрібно все рівно здавати аналізи на бореліоз. Це призводить до пізньої діагностики або взагалі її відсутності і відповідним наслідкам. Таким чином, пацієнти з наявністю еритеми мають великі переваги і кращий прогноз в порівнянні з носіями хвороби в прихованій формі. Більш того, слід зазначити, що не кожен лікар "пізнає" в плямі кільцеву еритему, не кажучи вже про пацієнта. І взагалі, найгірший варіант, коли укус локалізований на недоступному огляду ділянці - спина, шия і т. п. Ніяких суб'єктивних почуттів еритема не викликає. Людина звертається до лікаря виключно з косметичних дефектів на шкірі.
Вкусив кліщ - потрібно терміново здавати кров на аналізи
Ні. Здавати кров на аналізи одразу після укуса кліща на бореліоз не потрібно. Як і при будь-якій іншій інфекції, для появи антитіл в крові необхідний час. Оскільки бореліоз - захворювання повільно прогресуюче і схильне до хронізації - імунна відповідь настає пізніше і слабше, ніж при інших інфекціях. Ранні імуноглобуліни М з'являються тільки до 14-21 дня, а імуноглобуліни G - ще пізніше. Отже, діагностика рекомендована лише з 21 дня з моменту укусу. Інше діло, коли здають кліща на аналіз. Це необхідно зробити одразу, в перші 3 дні. Якщо кліщ виявився зараженим, ще можна встигнути зробити екстрену профілактику.
Якщо кліща швидко зняти зі шкіри, поки ще не напився крові, зараження не відбудеться
Набрався кліщ крові чи ні - немає ніякого значення в ступені ризику зараження людини. Якщо переносник інфікований, а дані по різних регіонах і областях України дуже різні (до 25% в ендемічних зонах), збудник передається від кліща через слину в момент укусу.
Лікування від хвороби Лайма просте і коротке
Лікування хвороби Лайма, на жаль, довготривале і схеми постійно переглядаються і коригуються, щоб уникнути хронізації. Про це трохи нижче.

За даними американського центру з контролю за інфекційними хворобами (CDC) захворюваність на Лайм-бореліоз в ендемічних районах Європи та Америки досягає кількох сотен випадків на 100 тис. населення. Так, наприклад, в Австрії до 16% населення потерпає від нападу іксодових кліщів і захворюваність становить близько 100 випадків на 100 тис. населення. Приблизно схожий рівень захворюваності реєструється в Німеччині та Словенії; в інших європейських країнах - він трохи нижче. Експерти ВООЗ вважають, що дана кількість зареєстрованих випадків менше від фактичного як мінімум в 5 разів. У самих Сполучених Штатах реєструється до 17 тис. випадків захворювання на хворобу Лайма в рік.
Ситуація в Україні, на перший погляд, набагато оптимістичніше. Офіційні дані кажуть, що в 2012 році перехворіло близько тисячі осіб, в 2016 – близько 1500, а вже в 2018 – трохи більше 2000. Однак, наведені цифри аж ніяк не відображають реальної картини того, що відбувається. Це абсолютно недостовірна статистика. Більш того, звертають на себе увагу низькі цифри захворюваності сільського населення (1,03 на 100 тис.) в порівнянні з міським - 3,94 на 100 тис. Це говорить про низьку ефективність діагностики хвороби Лайма та недосконалість методів реєстрації. Повертаючись до ситуації в США та аналізуючи досить високі цифри зареєстрованих хворих американців у рік, треба розуміти, що причина такої значної розбіжності з іншими країнами (особливо Україною) має пояснення.

Історично так склалося, що американцям першим довелося зіткнутися з хворобою Лайма та її віддаленими наслідками і, перш ніж виробилися підходи і адекватні принципи діагностики і терапії, безліч укушених кліщами стали важкими інвалідами. І особливо страждали діти. На сьогоднішній день в США створені спеціальні медичні центри виключно для діагностики та лікування хворих з підозрою на Лайм-бореліоз, справа поставлена на державний контроль, захворювання суворо обов'язкове для реєстрації. Вельми показовим є стаття одного з лікарів такого центру в ендемічних районах Сполучених Штатів, який стверджує, що лише на початку його практики їм було обстежено понад 10,000 пацієнтів з даним захворюванням. Зрозуміло, що в Україні, до певного часу, проблема з кліщовим бореліозом так гостро не ставилась, і подібної серйозної уваги їй не приділялося. Як було сказано вище, глобальні зміни клімату та інші причини дещо змінили умови існування кліщів.

На превеликий жаль, значна частина постраждалих своєчасно не потрапляє в поле зору лікаря-інфекціоніста і дарма відвідує кабінети інших вузьких фахівців, з надією отримати очікуване одужання. Діагнози, з якими пацієнти фігурують в лікувальних установах (ревматоїдний артрит, менінгіт, синдром хронічної втоми, міокардит, дерматити різної етіології) залишають їм мало шансів на сприятливий прогноз захворювання, який став наслідком такої невдалої зустрічі з кліщем. Тяжкість перебігу і частота усладнень, до якої призводить Лайм-бореліоз, пов'язані лише з проблемами ранньої діагностики, і як наслідок, пізнього початку етіотропного лікування. Є особливості збору інформації, адже самі пацієнти в 15-20% випадків взагалі не згадують про факт укусу кліща. До 60% випадків інфікування проходить без шкірних проявів. Не завжди переконливі результати специфічної діагностики призводять до того, що навіть досвідченим і кваліфікованим фахівцям буває важко одразу поставити правильний діагноз.

Діагностика хвороби Лайма

Отже, якому алгоритму дій слід дотримуватися аналізуючи все сказане вище?

Правило перше і найголовніше: ні наявність еритеми, ні тим більше її відсутність не позбавляють від необхідності здачі аналізів на бореліоз. Порушення цього правила - основна причина хронізації процесу і подальшої інвалідизації пацієнта. Своєчасна діагностика, коли аналізи здаються не раніше 18-21 дня після укусу кліща є запорукою успішної елімінації збудника. Ніякі репліки з приводу того, що кліщ тільки вкусив і його відразу зняли, що нічого в рані від кліща не залишилося і т. п. не мають значення в механізмі зараження людини. Є факт укусу - обстеження через три тижні. Кров здається на Ig M і IgG. Останні (IgG) не з'являться, якщо захворювання гостре і раніше людина не хворіла на Лайм-бореліоз. При позитивному результаті на IgG слід уважно зібрати анамнез і, можливо, провести додаткові дослідження (авідність антитіл та імуноблот), щоб правильно виставити стадію і приблизні терміни захворювання. Ці ж дослідження проводяться при лікуванні хронічного бореліозу, особливо при невдалих спробах лікування.

Деякі поради як уникнути укусів кліщів

Порада перша - репеленти
Від кліщів досить ефективно захищають звичайні репеленти, які використовуються від комарів. Але на ринку є вже достатньо і протикліщових аерозолів та кремів. Правильно обробляти шкіру рук (зап'ястя, лікті), ніг (стопи, гомілка), шиї кільцями, тобто по обидва боки оббризкуючи кільцем. Тривалість захисту звичайно короткочасна, до 1-1.5 годин, але все ж краще, ніж її відсутність.
Порада друга - одяг
Звичайно щодо одягу говорити можна багато, і це зрозуміло, що мається на увазі довгий одяг, який максимально захищає тіло. Але влітку на прогулянку ніхто не одягає брезентові комбінезони. Головне, треба одягнути, що захищає в першу чергу ноги, а також після прогулянки уважно оглянути тіло.
Порада третя - висока трава
Дачникам, власникам приватних будинків і сільським жителям особливо важливо стежити за своїми ділянками та газонами, не допускаючи високої трави і чагарників. В невисокій підстриженій траві кліщам не комфортно, тим більше, якщо ще й обробити траву відповідними речовинами.

Лікування бореліозу

Лікування Лайм-бореліозу довготривале, але на даний момент ефективне. Спектр чутливих антибіотиків досить широкий. Переважна більшість пацієнтів легко переносять антибактеріальну терапію і випадки рецидиву рідкісні. Надалі, після завершення лікування, пацієнту рекомендовано (через 1-3 міс, потім 6 міс) пройти обстеження на антитіла до борелій. Лікування триває 21 день. Найчастіше використовують антибіотики цефалоспоринового ряду, але є і інші схеми. Особливе місце займає екстрена профілактика - лише 5 днів прийому антибіотика (доксіциклін або інші). Це допомагає перервати інфекційний процес і знищити збудника ще до його розповсюдження. Але даною схемою зловживати не рекомендовано, і після кожного укусу кліща приймати антибактеріальні препарати всліпу нераціонально. Це і шкідливо, і призводить до резистентності організму до даного препарату і цілому. Саме тому розроблені методи діагностики кліща для оцінки ризику зараження та призначення екстреної профілактики.

 
© автор Дубровський Є.І.

Обстеження на хворобу Лайма

СВОЄЧАСНА ДІАГНОСТИКА - ЗАПОРУКА УСПІШНОГО ЛІКУВАННЯ

1 Comment

Залишити відповідь

Do they need more talent to challenge ? And if he can get No. ranked him as the 46th-best free agent this offseason's class and pointed to some of his Jamie Benn Jersey as he ages: Once one of Justin Williams Youth Jersey game's most consistent power hitters, Holliday has begun to show his age over the past two seasons as injuries have become more of a problem. Atlanta quarterback Matt , who led the league with a franchise-record 117 passer rating, has continued his stellar play the postseason with a 132 passer rating. I want to Authentic Paul Kariya Jersey the who trusts to throw that 50 ball knowing I come down with it. Per a source with knowledge of the situation, Boone wasn't fined - and he didn't even hear from the league to warn him that further remarks of that nature could get him fined. Photo by Mez Pope couldn't believe it. It's not much the acquisition of Smith that is different. Head coach referred to him as the definition of a Notre Dame Football player.

Duncan Keith Jersey I Josh Robinson Jersey often played 's music on the air including annual tribute each July . With that confidence, they might better be able to hit what they're aiming for: a championship. They have been deployed at the drop of a hat-at airports, town halls, campuses-no doubt to create the of Julius Nattinen Womens Jersey resistance to a duly elected president and his administration.

Burns The markers give him 24 goals and 59 points on the . He also batted five passes and recovered a fumble. But the only offer Cheap NFL Jerseys Paypal he got from the Giants Cheap NFL Jerseys Wholesale was pretty much disrespectful, to be honest with you - approximately half of the two-year, $11 million deal he eventually signed. Sometimes guys make those decisions right when they lose. Rogers' has been motivated and inspired by his family since he was a kid. If you're Phaneuf, you're a Senators defenceman and alternate captain right out of camp John Jaso Youth Jersey the first time, Julius Thomas Youth Jersey having to switch from one side of the Battle of Ontario to the other last February. His prayers were answered. There be plenty written this offseason as the Saints undergo changes and navigate their seemingly always murky salary cap situation. The Patriots and the New England Dairy and Food Council teamed up for the Fuel NHL Jerseys Wholesale Up to Play 60 Student Summit, where students were encouraged to achieve a healthy lifestyle and to celebrate the students' work to improve school wellness through the afterschool program. At this point, it may not be worth stashing the center given the amount of rust he no doubt need to shake off. He was given more responsibility by coach Thibodeau and handled Mark Messier Youth Jersey fairly well, Shamar Stephen Youth Jersey a more diverse game than seasons Wholesale Jerseys Free Shipping past.

Only she missed the target the first two times, connecting finally on the third burst. And probably only if Bryan Rust Youth Jersey 't re-sign their own big wideout heading to market: the less-experienced Terrelle Pryor. Now the Cardinals-a team that has drafted very well of late-must replace the anchor of Kendall Graveman Jersey defense. A lot of times you have to get the right kind of runner and the right kind of ball hit to you. Figuring he'd develop just as fast the minors as at some backwater junior college, entered the 1984 draft.